Základní škola 130 Horní Lideč

+420 571 447 319
+420 739 314 706
nx9v2mx

O nás

ZŠ Horní Lideč 130 je škola s regionální působností. Cílová kapacita 50 dětí je vzhledem k současným prostorám, kterými škola disponuje i vzhledem k celkovému úbytku dětí optimální.

Škola je umístěna ve dvou budovách, které původně sloužily jako německé obytné objekty a později jako základní devítiletá škola. Jedná se o typickou malotřídní školu s regionální působností a kapacitou 50 žáků. Obec darovala škole přilehlé pozemky, které slouží jako hřiště, zahrada a školní pozemek. 

Učitelský sbor tvoří v současné době         pedagogických pracovníků převážně s aprobací speciální pedagogiky. U dětí s těžkým zdravotním postižením pracují            asistenti pedagoga. Díky učitelům a jejich aktivnímu sebevzdělávání jsou již několik let zejména v nižších ročnících s úspěchem uplatňovány alternativní metody výuky. Tuto skutečnost pozitivně hodnotí nejen učitelé, ale i rodiče a v neposlední řadě sami žáci. Klasifikace je v prvním až pátém ročníku prováděna slovním hodnocením.

Škola zahájila svou činnost 1. září 1969, od 1. ledna 1993 je právním subjektem hospodařící jako příspěvková organizace. Kromě učeben, sborovny a ředitelny patří k vybavení školy také školní dílny, žákovská knihovna a cvičná kuchyň. Díky rozsáhlé rekonstrukci, která byla ukončena v únoru 2008, vznikly v suterénech školy nové prostory, které umožnily výrazně zkvalitnit výuku a rozšířily možnosti pro volnočasové aktivity. V suterénech se nachází rehabilitační místnosti a smyslové místnosti, keramická dílna, šatny a další prostory. Byly rovněž vybudovány bezbariérové vstupy do školních budov, Škola však nemá vlastní tělocvičnu a proto pro potřeby tělesné výchovy využívá tělocvičnu místní základní školy a sportovní areál  TJ Horní Lideč. 

Škola pořádá pravidelné akce sportovního charakteru, lyžařské a plavecké kurzy, časté jsou rovněž kulturní akce. Značná část těchto akcí je hrazena z nadačního fondu, který vznikl v roce 2000 přeměnou z původní nadace.

Žáci, kteří končí školní docházku na naší škole, odcházejí do odborných učilišť, zejména na Vsetín nebo do Valašských Klobouk. Chlapci si nejčastěji volí obor zedník, malíř, kuchař, truhlář a zámečník. U dívek jsou to učební obory kuchařka, cukrářka, pečovatelka a prodavačské práce.